Potřebujete pomoc nebo radu?
V každé životní situaci, do které se v ČR dostanete, se můžete obrátit na někoho, kdo Vám pomůže situaci vyřešit, poradí Vám nebo Vám potvrdí, že postupujete správně.
- Integrační centra - http://www.integracnicentra.cz/
Integrační centra jsou tu pro cizince, mají pobočky v každém kraji a nabízejí všude stejné základní služby zdarma: sociální a právní poradenství, informační centrum (počítač s wifi, knihovna atd.) kurzy českého jazyka a kurzy sociální a kulturní orientace v ČR.
- Neziskové organizace - https://www.cizinci.cz/web/cz/nestatni-neziskove-organizace-nno-
V ČR působí mnoho neziskových organizací, které se zaměřují na pomoc a podporu cizinců. Kontakty na jednotlivé organizace a jejich zaměření naleznete v Adresáři organizací a institucí na tomto webu.
- Infolinka MV - https://www.mvcr.cz/clanek/infolinka-mv.aspx
V otázkách týkajících se pobytu se můžete obracet na Infolinku Ministerstva vnitra (to až poté, co jste ani po prostudování informací pro cizince na webu Ministerstva vnitra nenašli odpověď na svůj dotaz).
- Asistenční služby pro cizince na OAMP
Na vybraných pracovištích odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra (OAMP) jsou neziskovými organizacemi a Integračními centry poskytovány asistenční služby pro cizince (včetně tlumočení).
- Tlumočení z a do češtiny a překlady - https://www.cizinci.cz/web/cz/tlumoceni-a-preklady1
Pro tlumočení z a do češtiny můžete využít služeb školených profesionálů pro komunikaci s cizinci, soudní tlumočníky, tlumočení po telefonu a mailu. Konkrétní informace v záložce Tlumočení a překlady na tomto webu.
- Asistenční infolinka v ukrajinštině, vietnamštině a mongolštině - https://www.charita.cz/jak-pomahame/doma/integrace-cizincu/infolinky-pro-cizince/
Základní poradenství v uvedených jazycích, rovněž i pomoc s vyplňováním formulářů a tlumočení po telefonu poskytuje telefonní a emailová linka, která je anonymní a zpoplatněná podle tarifu operátora.