Projekt „Vítejte v České republice“

Realizátor: Slovo 21
Projekt podpořený: Ministerstvem vnitra ČR a spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí
Anotace: Nově příchozí cizinci mohou mít často nerealistické a neodpovídající očekávání od života v nové zemi. Ve výsledku to způsobuje komplikace jak cizincům samotným, tak českým úřadům a dalším institucím. Proto se projekt "Vítejte v České republice" snaží o podporu integrace cizinců takovým způsobem, aby migranti znali svá práva a povinnosti a orientovali se v českém prostředí.

Adaptačně integrační kurzy jsou pro migranty prvním krokem pro život v nové zemi. Cizinci, kteří do České republiky přicestovali a plánují tu dlouhodobě žít, na kurzech dostanou nespočet praktických informací o fungování české společnosti. Pokud neumíte česky, nemusíte se ničeho obávat. Jednotlivé kurzy jsou vždy tlumočeny do některého z těchto pěti jazyků – angličtiny, ruštiny, ukrajinštiny, vietnamštiny nebo francouzštiny. Adaptačně integrační kurzy jsou pro cizince třetích zemí, kteří našli nový domov v Česku. Kurzy jsou pro cizince k dispozici v různých krajích Česka a na jejich průběhu se podílejí jednotlivá integrační centra.

Webové stránky „Vítejte v České republice“ jsou určené cizincům ze třetích zemí, kteří přijeli do České republiky a plánují se zde dlouhodobě usadit. Naleznou zde důležité informace o životě v České republice včetně práv a povinností, ale především jim stránky umožní přihlašovat se on-line na adaptačně integrační kurzy. Pro cizince tu je k dispozici také informační balíček, který obsahuje informační brožuru a film.

Více informací na webových stránkách projektu či na webových stránkách Slovo21.